Na Orave opäť ožijú ľudové zvyky, tradície a kultúra

Oravské folklórne leto je názov spoločnej prezentácie a propagácie najvýznamnejších folklórnych podujatí, organizovaných v júli a auguste na Orave.
Oravské kultúrne stredisko spolu s obecnými samosprávami v spoločnom mediálnom projekte prezentuje osem aktivít: festivaly a podujatia v Podbieli, Malatinej, Sihelnom, Dlhej nad Oravou, Zuberci, Oravskej Polhore a Párnici. Záujemcovia o tradičnú kultúru v ňom nájdu programy folklórnych festivalov a obecných slávností i letné aktivity Múzea oravskej dediny.
Cieľom spoločnej prezentácie je ucelenejšie prezentovať najvýznamnejšie aktivity, ktoré sa v lete pripravujú na Orave a ich programy sú orientované na tradičnú ľudovú kultúru. O spoločnú prezentáciu prejavili záujem najmä miestni usporiadatelia podujatí, ktorí sa na projekte podieľajú aj finančne. Informačný materiál o Oravskom folklórnom lete bude distribuovaný nielen na najvýznamnejších folklórnych festivaloch na Slovensku, ale bude k dispozícii aj v informačných kanceláriách, múzeách a skanzenoch, centrách turistického ruchu, kultúrnych inštitúciách na Slovensku a s pomocou zahraničných partnerov aj v Poľsku a Českej republike.
Oravské folklórne leto sa začne v Podbieli. Prvou programovou ponukou sú 21. podbielanské folklórne slávnosti, ktoré sa uskutočnia 8. júla od 13.30 v Podbieli. Festivalové dianie sa presunie 14. a 15. júla do Malatinej na Bačovské dni. Dvanásty ročník medzinárodného festivalu valaskej kultúry v programe ponúka výstavy, prezentáciu ľudových tvorcov, tradičnej stravy a kultúry moravského Vlčnova, súťaž o najchutnejšie výrobky z ovčieho mlieka, súťaž v práskaní bičom i o najkrajšie jahňa, remeselný jarmok a vystúpenia folklórnych skupín a súborov zo Slovenska, z Česka a Poľska. Beskydskí gorali sa stretnú 22. júla v amfiteátri v Sihelnom na 20. folklórnych slávnostiach pod Pilskom a Babou horou. Program festivalu ponúka okrem oravských aj folklórne súbory z Prešova, poľského mesta Kozy, českých Kozlovíc a Lotyšska. Tradičné zvyky, piesne a tance z Oravy i ďalších regiónov ponúknu 28. a 29. júla 6. obecné slávnosti pod Ostrým vrchom v Dlhej nad Oravou. Najvýznamnejším festivalom z ponuky Oravského folklórneho leta budú 37. podroháčske folklórne slávnosti, ktoré sa uskutočnia v Zuberci a Oravskom Bielom Potoku od 3. do 5. augusta s bohatým trojdňovým programom. V ňom sa okrem účinkujúcich zo Slovenska predstavia hostia z Poľska, Českej republiky, Turecka a Ruska. Ďalšou akciou z festivalovej ponuky je 6. párnické švábkobranie, kde usporiadatelia okrem folklórneho programu pripravili aj zaujímavé súťaže pre divákov a otvorenie obecného múzea. Oravské folklórne leto vyvrcholí Gajdovačkou - 13. medzinárodným gajdošským festivalom v Oravskej Polhore a koncertami gajdošov v Zuberci a susednom Poľsku. Program, v ktorom sa predstaví viac ako stovka interpretov z celej Európy, ponúka školu hry na gajdy i medzinárodnú súťaž mladých gajdošov.

Miroslav ŽABENSKÝ

Typ článku: 
Vydanie číslo: 
Rok vydania: