Spišské Tomášovce rastú do šírky i krásy

V obci, kde nezbadáte, kde je rómska osada

Východoslovenskú obec Spišské Tomášovce sme navštívili ešte minulý rok pred komunálnymi voľbami. Chystali sme sa tam už dávnejšie, aj preto, že sa dobre poznáme s ich dlhoročnou starostkou Zuzanou Nebusovou, ktorá je aj aktívnou členkou Rady ZMOS a jej predsedníctva.

Keď sme prišli na obecný úrad, museli sme chvíľku počkať v kancelárii pracovníčok obecného úradu, lebo starostka Zuzana Nebusová mala ako stránku jedného pána, čo sa ukázalo veľmi dôležité. Keď odišiel, od starostky sme sa dozvedeli, že mu niekoľko dní predtým poslala nasledovnú esemesku: Dobrý večer, pán Li..., dúfam, že už Vás za tri roky prešla chuť hrať sa na skrývačku a začnete so mnou spolupracovať! Dnes som kvôli Vám musela zrušiť stavebné konanie, lebo Vy ako jediný ste nepodpísali to ihrisko a cestu. Na pohrebe mojej susedy, tety Longovej, ste povedali, že to obci podarujete, ja nechcem, aby ste to podarovali, ale obec to chce odkúpiť. Snažne Vás prosím, ozvite sa mi, lebo budem každý deň vo Vašej práci, alebo dám súdom zrušiť vlastníctvo. Dúfam, že ste rozumný a nechcete mi prísť na pohreb, lebo ma porazí.
Naliehavé i vtipné.
Starostka vybavila ešte zopár telefonátov a keď sme sa zberali na prehliadku obce, opýtali sme sa: Čo je lepšie - keď je starostom žena, alebo muž? Má žena viac výhod, napr. v komunikácii, pri vybavovaní vecí a pod.?
- Myslím si, že žena, odvetila. Má to síce ako starostka ťažšie, ale keď treba, dokáže využiť aj ženský pôvab. Niekedy, keď si neviem poradiť s chlapmi, tak sa pekne vyobliekam a takým dojmom chcem zapôsobiť, usadím ich a začnem otázkami – ako ste sa vyspali, ako sa máte. Nepoviem hneď, že podpíšte zmluvu. Tá psychologická stránka je najdôležitejšia. Netreba byť pyšný v našej funkcii, tváriť sa, že všetko viete, niekedy treba poznamenať, že druhý má pravdu, ba občas sa treba aj podceniť. Nikdy som za 15 rokov neprišla niekam s hrmotom, ale posadila som sa a nechala to na pôsobnosť ľudí. Treba naozaj vedieť, kedy, kde a ako vystupovať.
Starosta je zrejme v rovnakej pozícii ako novinár, partnerom mu je prezident či riaditeľ, ale aj obyčajný človek či bezdomovec, jednoducho každý. Starostka s tým súhlasí, to už však nastupujeme do auta, aby mi ukázala ich dedinu.

Majú osem kilometrov inžinierskych sietí

Ako ideme, starostka hovorí o tom, čo vidíme, no aj o inom: Prechádzame starou časťou, Kostolnou ulicou, keďže je tu kostol a je to najstaršia ulica. Smeruje k rómskej osade, kde za chvíľku uvidíme krásne domy, pretože naši Rómovia sú na vysokej úrovni. Sú napojení na vodu, kanalizáciu. ... Už sme tu, týmto pekným domčekom sa začína rómska časť obce, po ľavej strane máme ČOV. Tu na Smrekovej, Dubovej a Topoľovej ulici je 76 rodinných domov, niektoré staršie sú riadne poopravované. Máme tu aj jednu chatrč, nechcem však, aby ju zbúrali, nech slúži na porovnanie. Teraz ide vajda, môj poslanec, ale nebudeme ho zastavovať, lebo si bude myslieť, že ideme robiť reportáž o ňom.
A ako je to možné, pýtam sa, že tu sú Rómovia takí usporiadaní, keď hneď vo vedľajšej obci žijú v biednych domoch a chatrčiach?
Oni si totiž veľa urobia aj sami, hovorí starostka. Aj omietky a fasády. Možno pomohlo aj to, že keď som sa stala starostkou, začala som sa im intenzívne venovať a oni ma naozaj až prekvapujúco veľmi rešpektujú a usilujú sa v dobrom prispôsobiť. Tu vidíme tri krásne domčeky, za ktorými chceme stavať bytovky. Pozrite, len toto sa mi nepáči, že niekde robia také smetiská ako aj u bielych. Vidíte však, že každý jeden dom je murovaný, opravený, mnohé majú plastové okná. Naozaj sa starajú. Len tie smeti... Ale tu, kde teraz vidíte smetisko, vybudujeme pre nich veľké futbalové ihrisko, aby sa tu hrali deti a matky ich mali trochu pod kontrolou.

Za 16 rokov pribudlo takmer 400 obyvateľov

A starostka pokračuje: Máme 683 Rómov a 1 730 ostatných obyvateľov. Väčšina Rómov je zamestnaná, sú takí slušní, že keď na nich aj trochu nakričím, povedia: Pani starostka, i kedz na nas kričice, mame vas radi. Vidíme tu veľa chlapcov na ulici, to je taký ich zvyk, postávať na ulici. Ďalej sa dozvedáme, že majú pripravených 117 pozemkov, stavia sa tu vo veľkom a za 16 rokov vraj pribudlo 500 obyvateľov a iba 119 umrelo. A keby neboli také nezhody s poslancami ako v predchádzajúcom volebnom období, ktoré sa však na jeho konci utíšili, mali by Spišské Tomášovce ešte viac obyvateľov ako teraz.
Vraciame sa okolo obecného úradu, ktorý je už opravený, aj s ním susediaci kostol je opravený, i cirkevná budova, v ktorej je škôlka. Starostka ďalej referuje, že majú asi kilometer nového chodníka, vybudovali aj dve parkoviská. Ideme po Ulici Slovenského raja, všade je vodovod,  kanalizácia a plyn, dohromady je to 8 km tejto základnej infraštruktúry obce. Spolu máme 17 starších a 4 nové ulice, 505 rodinných domov. Tu ideme okolo školy, po ľavej strane je rómska škôlka, ako rómsku som ju „zdedila“ a taká aj ostala. Tu máme turistickú ubytovňu vo vlastníctve obce, ktorú postupne rekonštruujeme, ďalej peknú bytovku s 12 bytmi, za ňou budujeme parkovisko pre futbalistov, na druhej strane sa robí veľké ihrisko. Veľa si pomáhame začleňovaním nezamestnaných na aktivačné práce, mávame 50 až 70 takýchto pracovníkov. Teraz poďme doľava, po novej ulici, pozrieť si lokalitu, kde sa stavia asi 100 nových domov. Chystáme sa rekonštruovať verejné osvetlenie i obecný rozhlas. Nielen preto, že idú voľby, ale tohto roku veľmi dlho, až 130 dní pršalo a nedalo sa veľmi robiť. Táto ulica sa volá Nová a ďalšie sú Južná, Tatranská, Čingovská. V prvej etape sa stavalo 54, v druhej 17 domov a čaká nás ďalšia etapa. Nebolo ľahké vysporiadať tieto pozemky, dovedna som musela vysporiadať asi 460 súkromných vlastníkov, podarilo sa mi to za rok. Táto lokalita je ako moje dieťa, ktoré stále rastie. V Hadušovciach, to je vstupná časť do obce, sa stavia 18 a Za humnami ďalších 12 domov. Bolo s tým veľa roboty, ale stálo to za to, vyznala sa starostka Nebusová.
Ešte sme prešli takmer novou Smižianskou ulicou, na ktorej býva v peknom žltom dome aj starostka, ulicu však nestihli v roku 2010 vyasfaltovať. Budú robiť aj kanalizáciu okolo záhrad v dĺžke 560 metrov. Vidíme parkovisko pre 32 áut, za ktoré ju vraj skoro odvolali, i starú lipu, ktorú chce zachrániť. Na záver si prezeráme časť Hadušovce a potom sa už vraciame na obecný úrad, aby sme sa trochu porozprávali.

Najmladšia starostka

Keď sa Zuzana Nebusová stala prvýkrát starostkou, mala iba 27 rokov. Čo bolo pre najmladšiu starostku najlepšou školou?
Najviac ma motivovalo to, odpovedá, že ľudia mi dali vo voľbách dôveru, hoci som nebola rodáčka z tejto obce, som z Hnilčíka. Rodičia tu kúpili dom. ona robila v zdravotníctve a veľa ľuďom pomohla, takže ju dobre poznali. Po páde socializmu v prvom volebnom období sa s veľkým počtom hlasov stala poslankyňou a zvolili ju aj za zástupkyňu starostu. No po troch rokoch, keď - ako hovorí - začala vidieť starostovi do kšeftov, ju zbavili funkcie. Tým jej však otvorili cestu ku kandidatúre, na čo ju pobádalo aj veľa obyvateľov. Voľby v r. 1994 jasne vyhrala, dostala 95 % všetkých hlasov. Dôvera ju naštartovala, tým skôr, že jej prirodzenou vlastnosťou je aktivita. Niekedy sa takýmto aktívnym ženám hovorí, že sú ako malá motorová myš, nám sa však zdá, že Z. Nebusová nie je malá, lež veľká, a nie myš, ale mačka. A bývalý, už nežijúci primátor Spišského Podhradia František Slebodník vraj hovorieval: Zuzana, ty si náš motor Spiša.
Starostka to ešte podčiarkuje: Mňa naozaj každá práca baví, všetko ma nadchýna, veľmi rada začínam nové veci. Keď mi ľudia povedia, že tu by bolo treba ihrisko, tu parkovisku, tam niečo iné, pospájam to a snažím sa niečo vytvoriť.
A ako je možné, že majú na všetko peniaze, napr. aj na veľa kultúrnych podujatí, hoci je kríza? Starostka odpovedá, že napr. kultúrne podujatia organizujú finančne skromnejšie. Nemusí vystupovať desať folklórnych skupín, stačia dve-tri, robíme niečo pre deti, pre matky, pre dôchodcov, i prehliadku country skupín, Deň obce, trochu pomôžu aj sponzori. Nemusíme mať ohňostroje a za to isté, čo inde dajú aj 700-tisíc korún, nám postačí 85-tisíc, teda necelých 3 000 eur. Na Vianoce im ide najmä o atmosféru, ktorú urobia riadni koledníci z piaristického kostola, ale aj deti zo súborov Nádej a Iskrička, ktoré urobia v kostole predstavenie, býva aj Štefanská zábava, posedenia ľudí v penziónoch a pod.

O peniaze pre obec treba zabojovať

A peniaze na budovanie obce? Pomáha mi moja intuícia i prehľad a šikovnosť, hovorí starostka, ktorá sa ani sama seba nebojí pochváliť. Podávam aj tri-štyri projekty ročne, bojujem, lobujem, popri študijných cestách do Bratislavy navštevujem ministerstvá, konzultujem o projektoch s odborníkmi a všetko, aj návrhy projektov, robím vlastnou rukou, sama.
Po kom má starostka guráž, pozitívny prístup, takmer vždy dobrú náladu?
To mi každý závidí, hoci viem aj kričať, hovorí, ale ja sa nikdy neviem dlho hnevať. Nehnevám sa ani na toho deb..., čo ma zbil. Už som mu odpustila, lebo bol v tom alkohol, ale mu to nezabudnem.
Ako funguje ich regionálne združenie, založené v r. 1992, ktorého je dlho predsedom a ktoré zastupuje aj v Rade ZMOS? Je to čestná funkcia, hovorí a hneď spomína, ako sa jej podarilo pritiahnuť chlapov - starostov k činnosti v tomto združení. Vymyslela, že budú hrať futbal a hokej, zakladateľ združenia, spomínaný F. Slebodník to podporoval a odvtedy pravidelne medzi sebou hrávajú štyri veľké regióny – Vranov, Orava, Šariš a Spiš. Svedectvom o tom, že ich RZ je úspešné, je množstvo pohárov v pracovni starostky. V RZ si nezabudli pripomenúť 20. výročie samosprávy, dali si malé darčeky, nezabudli ani na F. Slebodníka, prišla jeho manželka. Členovia RZ sa stretávajú raz za dva mesiace. Veľa však vzájomne komunikujeme cez mail, zdôrazňuje starostka.
Z. Nebusovej sme sa opýtali, ako vníma „rozrezanie“ Spiša do dvoch VÚC – Košického a Prešovského. Nie dobre, nevyhovuje im to, napr. majú aj Levočský okres, ktorý patrí do Prešovského kraja, ale obce chcú byť v Spiši, hlásia sa k Spišu a sú aj členmi ich RZ. Je tu aj taká anomália, že Spišské Podhradie patrí do Prešovského, ale Spišský hrad do Košického kraja.

Prácu starostky ocenil aj prezident

Bolo by nespravodlivé nepovedať, že stále mladá Zuzana Nebusová dostala aj štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra III. stupňa. Stalo sa to tak, že pozvala prezidenta I. Gašparoviča, aby si prišiel obzrieť ich obec, i to, ako žijú Rómovia. A hoci to ani veľmi nečakala, prezident naozaj prišiel a sedel, tak ako my, v jej pracovni. Porozprávali sa, a keď sa dozvedel, čo všetko robí starostka, chcel od nej podrobné vysvetlenie. Dozvedel sa, že napr. pri príprave pozemkov starostka robí všetko – ide na kataster, kde vytiahne listy vlastníctva, navštívi všetkých vlastníkov, napíše zmluvy o odkúpení pozemkov, overí podpisy, vyplatí ľudí za pozemky atď. Pán prezident usúdil, že táto práca si zaslúži významné ocenenie. Stretol sa aj so všetkými starostami regiónu a podnikateľmi, ktorí pripravili malú recepciu. Nezabudol si prezrieť Spišské Tomášovce a bol uveličený. O pár týždňov sa stretli v Bratislave na odovzdávaní vyznamenaní.
Čo v budúcom volebnom období, opýtali sme sa, pretože sme si boli istí, že ju zvolia opäť. Do budúcna si Zuzana Nebusová želá v prvom rade, citujeme: Dobré zdravie, potom dobrých a pracovitých ľudí okolo seba, aby bol obecný parlament zložený z ľudí múdrych, vzdelaných a ctižiadostivých, s túžbou pomôcť obci a teda aj starostke a aby všetci ľudia, ktorým to dobre nepáli, ozdraveli a mysleli tak ako starostka.
Nemožno jej to neželať tiež, lebo nech je kdekoľvek, Zuzanu Nebusovú, starostku Spišských Tomášoviec, nemožno prehliadnuť. Ani jej dynamickú reč i konanie, veľký prehľad v problematike, ktorá sa týka obcí, a obcí sa vlastne týka všetko. Starosta musí byť taký polyhistor, vo všetkom sa vyznať a vyznať sa dobre. Musí sa vedieť oprieť aj o spolupracovníkov, ale spoliehať najmä na seba. A stále sa učiť. Preto Z. Nebusová študuje už piaty ročník právo, čo už nespočetne ráz využila a stále využíva. A vraj, aby nebola ako starostka v jej obľúbenom vtipe, ktorý znie:

Ako sa máte, pani starostka?

Ako otvorené dvere. Čakám, kedy ma zavrú.

x x x

Keď sme sa lúčili, bolo skoro pol šiestej, starostka však ešte ostávala v práci. Neznáša nedokončenú robotu a v ten deň mala ešte niečo z toho, čo plánovala urobiť, nedokončené.
V komunálnych voľbách na konci minulého roku si voliči Spišských Tomášovciach Zuzanu Nebusovú zvolili za starostku piatykrát.

Bohumil OLACH
Snímky – webová stránka obce

Typ článku: 
Vydanie číslo: 
Rok vydania: